Advent tradičně i trochu jinak


Předvánoční výlet na adventní trhy do některého z německých měst už je pro Čechy tradiční záležitostí. Žáci ISŠT Benešov a jejich učitelé na tuto tradici minulý čtvrtek navázali. Nezůstalo však pouze u trhů, ale do programu se vešly i další dvě atrakce, které možná čtenáře zaujmou. 

Dopoledne jsme navštívili zámek Moritzburg nacházející se severně od Drážďan. Tuto čtvercovou stavbu obklopenou umělým jezerem zná každý Čech, protože se tady před 40 lety natáčela naše nejkrásnější pohádka Tři oříšky pro Popelku. Mile nás překvapila výstava, která obohatila zámecký interiér, s názvem „Vánoce u našich sousedů“. Poznávali jsme české betlémy, skleněné ozdoby, perníčky…

Z historie jsme se rychle přenesli do současnosti. Na programu byla prohlídka „Skleněné manufaktury“, což je v centru Drážďan umístěná továrna společnosti Volkswagen, ve které se od r. 2001 ručně vyrábí luxusní vozy Phaeton. Pro žáky technických oborů byl úžasný zážitek se do vozu, který stojí přibližně 130 tisíc euro, posadit, vyzkoušet si různé „vychytávky“ nebo si pustit „nadupanou“ aparaturu.

Procházkou historickým centrem Drážďan jsme se dostali na tzv. Strietzelmarkt, nejznámější a největší adventní trh ve městě. Přivítaly nás nekonečné řady stánků se řezbářskými, keramickými a koženými výrobky, s lampióny, šperky, svíčkami. A což teprve stánky s vánočkami, ovocem v čokoládě, klobáskami (svařené víno bylo zakázané)!

Pro žáky ISŠT Benešov byla exkurze do Německa opravdu zdařilou akcí. 

 


Ing. Antonín Vošický, zástupce ředitelky ISŠT Benešov

 

Fotky z akce zde.