Akce EVVO - Cesta až na dno propasti


Dne 15. 6. 2016 se žáci prvního ročníku nástavbového studia oborů Provozní elektrotechnika a Provozní technika, třetího ročníku studijního oboru Mechanik elektrotechnik a druhého ročníku oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Strojní mechanik zúčastnili výletu k propasti Macocha a do Punkevních jeskyní.

Začátek akce byl naplánován na 8:00 před budovou ISŠT Benešov.  Doprava do Moravského krasu byla hrazena z prostředků SRPDŠ. Na místo určení jsme dorazili v 11:30. Po zakoupení vstupenek jsme se lanovkou přesunuli ke vstupu do Punkevních jeskyní, kde jsme absolvovali prohlídku celého komplexu.

Jeskyně jsou vývěrovou větví hydrografického systému Punkvy, součástí nejrozlehlejší a nejdelší jeskynní soustavy v ČR. Do Punkevních jeskyní ústí také 187,5m hluboká, světově proslulá propast Macocha. Jeskyně tvoří suchá a vodní část. Suchá patra byla postupně objevována v letech 1909 - 1914, vodní část a k nim přilehlé suché prostory byly odkrývány v letech 1920 – 1933. Celková délka všech známých chodeb dosahuje 4km s výškovým rozpětím (denivelací) přes 187m. Suchá část jeskyní byla zpřístupněna veřejnosti již v roce 1909, v dnešním rozsahu je systém přístupný od roku 1933; vodní plavba na člunech je provozována od roku 1920. Současná délka zpřístupněné trasy činí 1250 m.  

Pověst o Macoše

V nedaleké obci Vilémovice žil vdovec s malým synkem Janíčkem. Když se podruhé oženil, přivedl Janíčkovi novou matku a později i bratříčka. Zatímco Jan byl zcela zdráv, jeho bratra sužovaly nemoci. Macecha proto svého nevlastního syna nenáviděla a poslechla bábu kořenářku, která jí předpověděla, že pokud Janíček zemře, její vlastní syn se uzdraví. Vylákala proto Janíčka na okraj propasti, aby tam sbíral lesní plody a potom jej svrhla dolů. Hoch se však šťastnou náhodou zachytil za větve stromů a začal volat o pomoc. To zaslechli dřevorubci a pomocí lan jej zachránili. Zatím se macecha vrátila domů a našla svého vlastního syna mrtvého. Jeho tělíčko vzala do náruče, napůl šílená se vrátila k propasti a vrhla se do její temné hlubiny. Od těch dob se propast nazývá Macochou.

Přestože počasí příliš nepřálo, skvělou náladu a pohodu nám nepokazilo. Cestou domů jsme si v autobuse navzájem prohlíželi momentky, které jsme na výletě pořídili. Nejvíce nás zaujala plavba lodičkou po ponorné říčce Punkva. Ke škole jsme přijeli po osmé hodině plní nových dojmů a nadšení z pěkných okamžiků.

 

Mgr. Gita Křížková

Koordinátor EVVO


Foto zde.