OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Dožij se dvaceti


Kdo by nechtěl?  Vypadá to jako hloupá otázka. Ale když si pročítáte statistiky dopravních nehod, vypadá to spíš tak, že hodně mladých lidí s řidičákem vonícím novotou touží zemřít „hrdinskou“ smrtí v troskách auta.. A bohužel málokdy v tom jedou sami. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že zhruba 20% dopravních nehod v celé Evropské unii způsobí a z 30% jejich oběti tvoří mladí lidé ve věku 15 – 30 let. Ani Česká republika bohužel nemůže nabídnout povzbudivější data. Například v roce 2014 zemřelo při dopravních nehodách 101 osob (z celkového počtu 629 mrtvých) ve věku od 15 do 24 let, polovině z nich nebylo víc než 20 let. Projekt nadačního fondu Kolečko se zaměřuje právě na rizikovou skupinu mladých adeptů nebo čerstvých držitelů řidičského oprávnění, ale samozřejmě i na jejich potencionální spolujezdce nebo účastníky silničního provozu v jakékoliv roli. Dotkneme se i nejčastějších úrazů při sportovních aktivitách.

  • snížit riziko nebezpečného chování na silnicích
  • snížit nebezpečí vážné nehody a katastrofálních následků
  • dodat odvahu pomoci druhým v kritických situacích

V úterý 29. září 2015 proběhne na ISŠT Benešov vůbec první akce v rámci projektu, ve spolupráci s místním oddělením Policie ČR, HZS, záchranné služby a Městským úřadem Benešov. Dva semináře, složené z teoretického a praktického bloku, absolvuje celkem 60 studentů. V přednáškové části se studenti setkají s lektory prevence, s lékařem - traumatologem, silným zážitkem určitě bude rozhovor s fotografem Tomášem Beranem, zakladatelem nadačního fondu Kolečko a patronem projektu, který způsobil tragickou dopravní nehodu. Velitel dopravního inspektorátu a zásahové jednotky hasičů poukážou na konkrétní nebezpečná místa na Benešovsku a nejzávažnější chyby mladých řidičů, se kterými se ve své praxi setkávají.

Praktická část nabídne účastníkům semináře jedinečnou zkušenost v podobě zkoušky na simulátoru nárazu v rychlosti 30km/h, „zkouškou ohněm“ bude pro všechny simulace vážné dopravní nehody ve spolupráci se záchranáři a lektory psychociální pomoci. Zajímavá bude určitě i dechová zkouška na alkohol a informace o odbourávání alkoholu a návykových látek a jejich vlivu na reakce řidiče.

Partneři projektu:

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Thomayerova nemocnice

Policie České republiky

Hasičský záchranný sbor České republiky

Záchranná služba                        

Podpořeno grantem z Norska/Supported by a grant from Norway