Nejen sůl nad zlato


Na začátku nového školního roku jsme připravili pro žáky ISŠT jednodenní poznávací zájezd do rakousko-německé oblasti Berchtesgaden, kde jsme navštívili solné doly a Hitlerovo Orlí hnízdo.

Prohlídka solných dolů byla zábavná, lehce adrenalinová a moderně interaktivní. Před vstupem do dolů bylo nutné obléknout si speciální kombinézu. Ochránila nás mimo jiné i před chladem – v dolech je konstantní teplota 12 °C. Ihned za vstupem čekal důlní vláček, který všechny „horníky“ zavezl do jeskynních útrob. Do ještě hlubších prostor se pak žáci dostali po dřevěné hornické skluzavce. A to byla jízda! Zážitkem byla i romantická projížďka po solném jezeře ukrytém v důlním bludišti. Zdi některých jeskynních prostor slouží jako „filmové plátno“ a promítají se na ně působivé efekty i krátká videa plná informací. Viděli jsme také někdejší i současné nástroje sloužící k těžbě soli. Dodnes se v Berchtesgadenu sůl získává ze solanky, tedy vody nasycené solí. Na solné kameny jsme si během prohlídky mohli i sáhnout, stejně jako jsme mohli ochutnat hotovou solanku.

Po prohlídce solných dolů následovala prohlídka nedalekého Orlího hnízda.

Po příjezdu pod horu Kehlstein náš autobus musel zůstat na parkovišti a další část cesty jsme absolvovali elektrickými autobusy místní přepravní společnosti. Z horního parkoviště jsme tunelem došli k výtahu, který nás vyvezl přímo do chaty. Tato stavba postavená na pozadí utrpení a moci byla za války symbolem velikášství Třetí říše. Stojí na vrcholku hory Kehlstein ve výšce 1834 m. n. m a jednalo se o dar vůdci k jeho 50. narozeninám. Žáci si zde mohli prohlédnout výstavu dobových fotografií a interiér chaty. To hlavní nás však čekalo venku. Vzhledem k jasné obloze a nádhernému počasí byl výhled z vrcholu hory úžasný. Většina se vydala na prohlídku okolí, někteří si dali něco dobrého v místní restauraci a jiní se jen kochali nádherným výhledem do údolí. Pak už následovala cesta na spodní parkoviště a návrat domů.

Exkurze bezesporu splnila svůj cíl, kterým bylo ukázat žákům naší školy zajímavou těžbu soli, kousek historie a krásu Alp.

 

Ing. Jaroslav Bambas

20230927_113842.jpg

20230927_114144.jpg

IMG_4776.JPG

IMG_4872.JPG

IMG_4783.JPG

IMG_4766.JPG